Darba un Sociālās uzņēmējdarbības aktivitātes
Kopstrādes un koprades telpa
Kopdarba un koprades telpas iekārtotas Rīgas domes Labklājības departmenta Sociālās uzņēmējdarbības granta par 2 darbavietu izveidošanu biedrības mērķa grupas pārstāvjiem, 2018. gadā līguma nr.DL-18-180-lī ietvarā. Izveidota kopdarba telpa un 2 darbavietas mērķa grupas pārstāvjiem darbam, sociālo pakalpojumu saņemšanai, mācībām un kultūras pasākumu rīkošanai ar iespēju piedalīties plašākai sabiedrībai. Iecerētās darbības – pakalpojumu sniegšana un administrēšana šādās jomās:
– kopdarba telpu darbības administrēšana un nodrošinājums, individuālā darba veicējiem, vai citiem, kuri vēlas strādāt ārpus biroja telpām vai mājām (piem. radošo industriju pārstāvji) Latgales apkaimē;
– pamatapmācību un konsultāciju rīkošana kopdarba telpās sociālas atstumtības riska grupas pārstāvjiem (atbilstoši MK 2018. g. 27. marta noteikumu nr. 173 II sadaļas uzskaitījumam) IKT pamataprasmēs (MS Office, e-pasts, e-komercijas, interneta mārketinga un projektu vadības pamati, utt.), profesijās, kas saistītas ar pārdošanu (profesiju klasifikatora nr.522301-05; 524403 un 332204), administratora profesiju, kā arī citām darba tirgū pieprasītām profesijām;
– kopīgu kultūras pasākumu rīkošana kopdarba telpās piedaloties radniecīgu NVO un radošo industriju pārstāvjiem, kā arī plašākai publikai, kas virzīti uz resocializāciju, iekļaušanu un sabiedrības integrāciju.
Darba vietas, telpas, aprīkojums, utt. atbilstoši minēto profesiju vajadzībām un attiecīgo pakalpojumu sniegšanai ir iekārtotas un darbinieki apmācīti ar speciālistu atbalstu.
Kokapstrādes mācību-ražošanas darbnīca
Kokapstrādes darbnīcas telpas iekārtotas Rīgas domes Labklājības departamenta Sociālās uzņēmējdarbības granta par 2 darbavietu izveidošanu biedrības mērķa grupas pārstāvjiem, 2016. gada, līguma nr.DL-16-258-lī ietvarā. Tās nolūks – apmācīt kokapstrādes profesijās (profesiju kataloga nr. 7521-7523), sagatavot konkurencei darba tirgū un veikt saimniecisko darbību ar sociālās uzņēmējdarbības pazīmēm. Ar RMMT speciālistu atbalstu tika iekārtotas divas kokapstrādes darba vietas atbilstoši minēto profesiju vajadzībām. Tālāk paredzēts papildināt un adaptēt nepieciešamo tehnoloģisko un apmācību kompleksu, nodrošinot nepārtrauktu apmācību un profesionālās kvalifikācijas celšanas procesu, kā arī izveidot pastāvīgu galdniecības un kokamatniecības izstrādājumu ražošanu un realizāciju. Produkcijas ražošana un tās noiets uzsākts šādos virzienos:
– pamatapmācību un konsultāciju rīkošana kopdarba telpās sociālas atstumtības riska grupas pārstāvjiem (atbilstoši MK 2018. g. 27. marta noteikumu nr. 173 II sadaļas uzskaitījumam) IKT pamataprasmēs (MS Office, e-pasts, e-komercijas, interneta mārketinga un projektu vadības pamati, utt.), profesijās, kas saistītas ar pārdošanu (profesiju klasifikatora nr.522301-05; 524403 un 332204), administratora profesiju, kā arī citām darba tirgū pieprasītām profesijām;
– augstākas pievienotās vērtības koka izstrādājumi (veckoka grīdas, dekoratīvā iekštelpu apšuvuma dēļi, mēbeles un to sagataves, u.tml.);
– otrreizēji izmantojamo kokmateriālu iegūšana (piem. remontējot telpas un/vai demontējot vecas ēkas, graustus, u.tml.), apstrāde un sagatavošana tālākai izmantošanai namdaru un galdnieku vajadzībām;
– kokamatniecības izstrādājumi (mājsaimniecības lietas, suvenīri ar Rīgas tematiku, īpaši pasūtījumi, uc.).
Personīgās izaugsmes un karjeras konsultācijas
Personīgās izaugsmes un karjeras konsultācijas noris gan grupās, gan individuāli. Grupu nodarbībās tiek atjaunotas un praktiski pielietotas saskarsmes iemaņas, attīstītas ‘maigās prasmes’ (soft skills), to ietekme uz attiecībām starp indivīdiem darba kolektīvos. Dalībnieki iegūst izpratni par darba tiesiskajām attiecībām, tiek vispusēji analizēti darba līgumu aspekti, īpaši nodarbināto tiesības un pienākumi.
Semināru un praktisko nodarbību laikā tiek praktizēta CV un motivācijas vēstuļu veidošana, identificēti darba meklēšanas veidi un kanāli, noris darba interviju simulāciju lomu spēles.
Izmantojot jaunākās metodes, radošo darbnīcu laikā notiek kritisko domāšanu raisošas nodarbības un attīstošas spēles, kā arī vērtību izpratnes un komunikatīvo prasmju nostiprināšana. Ievērību guvušas karjeras spēles «Stāstu stāstiem», ”Emocijas, motivācija un vērtības», spēles saskarsmes prasmju veidošanai – «Dialogs», «Karjeras Kompass» un «Dialoga aplis».
Komercdarbības uzsākšana un konsultācijas sociālajā uzņēmējdarbībā
Ar tiem, kuri resocializācijas procesa gaitā iegūst lielāku motivāciju, izjūt vēlmi pēc tālākas izaugsmes un vēlas savā dzīvē sasniegt vairāk, noris individuālas nodarbības, lai sniegtu padziļinātu izpratni par norisēm tautsaimniecībā.
Nodarbībās tiek izmantots metodiskais materiāls “Uzņēmējdarbības pamati, saimnieciskā darbība NVO un sociālais uzņēmums”, Labklājības Ministrijas materiāli par sociālās ekonomikas attīstības iespējām Latvijā.
Motivācijas vadītiem un agrākas pašnodarbinātības vai uzņēmējdarbības pieredzi guvušiem, tiek sniegtas padziļinātas uzņēmējdarbības konsultācijas un mentora palīdzība savas komercdarbības atsākšanai vai attīstīšanai.
Paralēli uzņēmējdarbības dažādiem aspektiem, īpašs uzsvars tiek vērsts uz labvēlīga sociālā iespaida radīšanu, kā priekšnoteikumu iekļaujošākas un ilgtspējīgākas sabiedrības veidošanā.